W drugiej dekadzie maja studenci kierunku studiów Hydrografia morska prowadzonego przez Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMW oraz Wydział Oceanografii i Geografii UG wzięli udział w praktycznych zajęciach dydaktycznych prowadzonych w Katedrze Nawigacji i Hydrografii Morskiej (KNiHM). Celem zajęć było pozyskanie wiedzy w zakresie budowy, zasady działania oraz praktycznego wykorzystania sensorów do wyznaczania pionowego rozkładu prędkości propagacji fali akustycznej w kolumnie wody. Słuchacze zdobyli wiedzę o znaczeniu procedury pomiaru prędkości dźwięku w procesie sondażu batymetrycznego z użyciem echosondy wielowiązkowej MBES. Praktycznie każde badanie naukowe z użyciem hydroakustycznych urządzeń pomiarowych rozpoczyna się właśnie od pomiaru prędkości dźwięku w kolumnie wody.
Studenci Hydrografii morskiej mieli okazję zapoznania się z potencjałem pomiarowym łodzi motorowej Kompas będącej na wyposażeniu KNiHM. Samodzielnie wykonali pomiar profilu SVP, wczytali dane oraz wykonali przetwarzanie i eksport wyników w wybranym formacie. Na zakończenie przyszli Hydrografowie importowali dane i generowali wykresy prędkości dźwięku w wodzie w funkcji głębokości.
Zajęcia z grupą szkolną 221HC na kierunku Hydrografia morska to jedne z wielu praktycznych zajęć dydaktycznych realizowanych przez wykładowców KNIHM posiadających wieloletnie doświadczenie w morskich pracach hydrograficznych i legitymujących się uprawnieniami hydrografa morskiego kategorii A.