Zaznacz stronę

XPRIZE, światowy lider w projektowaniu i obsłudze konkursów motywacyjnych ogłosił zwycięzców w wartym 7 mln $ konkursie Shell Ocean Discovery XPRIZE. Celem konkursu była stymulacja rozwoju technologii oceanicznych do szybkiego i dokładnego badania dna oceanów bez obecności człowieka w miejscu pomiarów.

Konkurs Shell Ocean Discovery XPRIZE zakończył się zwycięstwem zespołu GEBCO-NF ALUMNI, którego członkiem była kpt. mar. Karolina Zwolak, wykładowca Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej, jedyna Polka w konkursie. Zespół GEBCO-NF to zresztą jedyny w konkursie zespół międzynarodowy złożony z przedstawicieli 15 krajów i zarządzany przez kobiety. Członkowie to absolwenci studiów podyplomowych z zakresu hydrografii morskiej na Uniwersytecie New Hampshire w USA. Start zespołu był możliwy dzięki wsparciu japońskiej fundacji Nippon Foundation.

Pani Karolina Zwolak koordynowała w zwycięskiej drużynie zespół przetwarzania danych. Jego zadaniem było przetworzenie danych z pojazdów i utworzenie na tej podstawie mapy batymetrycznej, która oceniana była przez komisję sędziowską. Pod uwagę brane były różnice pomiędzy wynikami, a mapą bazową stworzoną przez Ocean Infinity, firmę która zasłynęła znalezieniem zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego. Pomysł, kreatywność i stworzony system pozwoliły zespołowi osiągnąć znaczną przewagę na rywalami.

XPRIZE tym razem postawił wyzwanie dla autonomicznych i zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych i nawodnych, które miały udowodnić możliwość szybkiego pozyskiwania danych o dnie morskim. Do zbadania był obszar o powierzchni 500 km kwadratowych i maksymalnej głębokości 4 km a minimalnej 1 km. Zespół musiał dostarczyć mapę o rozdzielczości minimum 5×5 metrów, przynajmniej połowy obszaru, po 24 godzinach pomiarów. Taki obszar dla współczesnej hydrografii nie jest wyzwaniem, ale krótki czas i wymagana rozdzielczość, czynią zadanie ekstremalnie trudnym. Finałowe pomiary odbyły się w listopadzie i grudniu ubiegłego roku u wybrzeży Grecji. Z 25 drużyn, które rozpoczęły konkurs do ostatniego etapu dotarło tylko 5.

Ceremonia ogłoszenia wyników odbyła się 31 maja 2019 roku w Muzeum Oceanograficznym w Monako. Drugie miejsce zajął zespół z Japonii. Wyróżniono również hydrografów z Wielkiej Brytanii.

Pani Karolinie bardzo serdecznie gratulujemy, licząc na podobne (i większe) sukcesy w przyszłości.

Więcej informacji:

https://www.xprize.org/articles/ocean-discovery-winners-announced

https://www.bbc.com/news/science-environment-48473701

https://www.nationalgeographic.com/adventure/2019/05/xprize-ocean-discovery-winner-mapping-technology/

https://www.gebco-nf.com/